Polska ma nowego sędziego w Strasburgu. Poprzednie kandydatury odrzucono
29 lipca minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przekazał sekretarz generalnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy listę trojga kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Na liście kandydatów znaleźli się: Anna Adamska-Gallant (adwokat), Małgorzata Wąsek-Wiaderek (sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego) i Adam Wiśniewski (profesor prawa na Uniwersytecie Gdańskim).
Kandydaci zostali wybrani przez Zespół do spraw wyłonienia kandydatów z ramienia Rzeczypospolitej Polskiej na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zostali oni pozytywnie zaopiniowani przez Panel Doradczy Ekspertów Rady Europy. 23 lipca odbyło się publiczne wysłuchanie kandydatów w Senacie z udziałem m.in. parlamentarzystów, organizacji pozarządowych i przedstawicieli zawodów prawniczych.
Polska prawnik została sędzią w Strasburgu
Prawnik Anna Adamska-Gallant została wybrana na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Wcześniejsze trzy kandydatury, zaproponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, zostały odrzucone. Od 2012 r. sędzią Trybunału z ramienia Polski jest prof. dr hab. Krzysztof Wojtyczek, którego kadencja upłynęła 31 października 2021 r.
Adamska-Gallant przez 17 lat pełniła urząd sędziego w Polsce i na Bałkanach, orzekała przede wszystkim w sprawach karnych. W latach 2013-2018 jako sędzia międzynarodowy w ramach misji Unii Europejskiej w Kosowie rozstrzygała m.in. sprawy o zbrodnie wojenne popełnione w trakcie konfliktów zbrojnych na terytorium byłej Jugosławii. W 2015 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Kosowa.
Europejski Trybunał Praw Człowieka jest sądem międzynarodowym orzekającym w sprawie skarg na naruszenie praw i wolności zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz jej protokołach dodatkowych. Trybunał został utworzony w 1959 r., a jego siedziba mieści się w Strasburgu. Jest organem Rady Europy. Składa się z 47 sędziów.